Gdy brak stałego personelu, nie powstaje stałe miejsce prowadzenia działalności
Pojęcie „stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej" w danym państwie wymaga ciągłej obecności w nim własnych zasobów ludzkich i technicznych niezbędnych do świadczenia określonych usług.
Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 3 czerwca 2021 r. w sprawie Titanium Ltd (C-931/19).
Stan faktyczny
W analizowanej sprawie podatnik (spółka Titanium) wynajmuje nieruchomość w innym kraju niż ten, w którym znajduje się miejsce jego siedziby. Posiada bowiem siedzibę na wyspie Jersey, a dodatkowo zajmuje się wynajmem nieruchomości w Austrii. Spółka nie posiada jednak własnego personelu do świadczenia usług związanych z najmem. Korzysta z usług lokalnego przedsiębiorcy, który pośredniczy w relacjach z usługodawcami i dostawcami, fakturowaniu czynszu i opłat oraz prowadzeniu rejestrów niezbędnych do złożenia deklaracji VAT.
Zdaniem spółki, nie posiada ona stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w kraju położenia wynajmowanej nieruchomości. Odmiennego zdania był jednak austriacki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta